Na cestě

Londýn

Napsat článek o Londýně mi trvalo no…. HA :D… téměř 3 roky. Ale konečně je tady.

Londýn je určitě jedním z mých “happy places”. Je to místo, kde se cítím skoro jako doma. Místo, kde si dovedu představit chodit do práce, běhat ráno po parku, jíst fish and chips, no prostě strávit zbytek života.

Poprvé jsem v Londýně byla v někdy v roce 2006 na školním zájezdu a přiznám se, že jsem tohle město plné studených čumáků neměla v lásce. Od té doby se ale hodně změnilo. Já začala jezdit bez průvodců a vedoucích zájezdů (nebo jsem se jim naučila alespoň rychle zdrhat) a Londýn si úžívám svým vlastním tempem. Dneska už chodím bez mapy, metrem jezdím jak místňák, takže doufám, že oceníte pár mých skromných tipů k návštěvě města za kanálem.

Cesta do Londýna

Jednoznačně říkám, vypravte se LETADEM. Pokud zrovna nechcete jet autem a cestou stihnout ještě několik měst na starém kontinentu, je veškerá pozemní doprava ztrátou času. A ve výsledku to není ani nijak zvláštní úspora, protože zpáteční jízdenka se pohybuje okolo 3000 Kč. Do Londýna už dnes doletíte z Prahy, Brna i Pardubic.  Podle vybrané letecké společnosti a cílového letiště zpáteční letenku pořídíte v rozmezí 1100-5000 Kč. Při výběru letecké společnosti je třeba zvážit i to, na jakém letišti přistanete. Několikrát se mi už totiž stalo, že peníze, které jsem ušetřila za za letenku, jsem utratila za shuttle cestou do Londýna a z Londýna. Takže pokud si trochu připlatíte za letenku na Heathrow (British Airways cca 3000-4000 Kč – 2 kabinová zavazadla), dostanete se pohodlně metrem (Picadilly line) do centra za zhruba 5 liber. Ze Stansteadu (nejlevnější letenka s Ryanair za 1500 Kč – jen kabelka) zaplatíte za cestu do centra kolem 17-25 liber při koupi včasné jízdenky online.

Jak cestovat po Londýně

Když už se do Londýna dostanete, zvolte si nejvhodnější způsob, jak se po Londýně budete pohybovat. Když je pěkně, chodím nejradši pěšky. Rozhodně to ale není na podpatky, protože někdy mi iWatchky večer ukazují i 17 kilometrů, a to málo není.

Jedním z nejpohodlnějších způsobů dopravy je v Londýně metro. Má jedenáct linek a zhruba 270 stanic, takže se krásně dostanete úplně všude. Pro běžné poznávání památek a Londýna ale bude stačit zóna 1 a 2. Koupit si můžete buď travelcard, což je papírový obvykle celodenní lístek, který musíte při každé cestě metrem strčit do automatu a zase vzít, jinak vás brána nepustí. Pohodlnější je pořídit zálohovanou oystercard. Tu jednoduše přednabijete na určitou částku a používáte ji jako elektronickou peněženku. Za den by se Vám nikdy nemělo strhnout víc, než je cena celodenního lístku a navíc s ní můžete zaplatit třeba i lístek na loď. Poslední možností je platba bezkontaktní kartou, kterou už dneska téměř všichni nosíme v peněžence. Tuhle variantu jsme teď zkoušeli my a musím říct, že funguje bezproblémově.

Kde spát

Když už do Londýna přijedete, musíte i někde spát.  Při výběru ubytování myslete zase na to, že čím dál z centra, tím levnější hotel, ale zase dál k památkám a jízdě metrem a výdajům za dopravu se pak nevyhnete. Za ty roky jsem vyzkoušela kromě airbnb snad všechno a pokud to jen trochu jde, vybírám vždy ubytování ve čtvrtích Paddington, Bayswater nebo Westminster.

Můžu doporučit třeba tyhle:

Blakemore Hyde Park

Adare hotel

Mercure Hyde Park

Arriva hotel

Kde jíst a pít

A pomalu se dostáváme k těm nejdůležitějším částem – kde jíst a co vidět. Začneme u toho jídla. Samozřejmě že to vůbec není potřeba hrotit. Na pěknou restauraci narazíte téměř na každém rohu. Když si ale chcete dát něco trochu zajímavějšího než jen steak a zelený fazolky, musíte trochu hledat. Jak už jsem v některém cestovacím článku zmínila, před každou cestou pečlivě projíždím Foursquare, čtu recenze a prohlížím fotky. V Londýně používám taky web Timeout. Jejich žebříčky “30 nejlepších fish&chips restaurací….” ušetří docela dost času při hledání.

Barbecoa

Coppa Club

Hook Camden Town

Lord Wargrave

Patty&Bun

The Borough Barista

The Euston Tap

The Golden Union

The Old brewery Greenwich

The Pride of Paddington

The Serpentine Bar&Kitchen

The Swan

Pokud v restauracích sedět nechcete, využijte trávníku nebo laviček v parku a udělejte si piknik. V Londýně potkáte rychlé občerstvění, které zabalíte s sebou na každém rohu. Nečekejte ale mekáč. Já osobně doporučuji řetězec EAT, Pret a Manger nebo klasické Tesco. Tady všude koupíte skvělé sendviče, tortilly nebo saláty to go.

Co vidět

Popisovat všechny londýnské památky je už trochu nošení dříví do lesa a pokud umíte googlit alespoň trochu, velmi rychle seznam hlavních památek najdete, ale pro jistotu třeba tady.

Určitě byste neměli vynechat Westminster, Big Ben, katedrálu Svatého Pavla, Tower a Tower Bridge. Spousta památek Vás ohromí už jen pohledem z venku. Pokud půjdete dovnitř, počítejte s tím, že dospělé vstupné je vždy víc než 10 liber.

Jestli Vás památky lákají víc, určitě zvažte nákup London Passu. To je kartička, která Vás opravňuje ke vstupu do více než 60-ti londýnských památek a navíc bez front. Karta s dvoudenní platností vyjde na 94 liber, což není málo. Ale pokud stihnete každý den 4 památky, tak už se to vyplatí. Navíc máte v ceně i celodenní hop-and-off lístek na loď a autobus.

calligraphy-fonts

Nakonec bych se s Vámi chtěla podělit o svoji nejoblíbenější londýnskou procházku. Předem říkám, že není krátká. Má totiž 11 kilometrů, ale zase stihnete oběhnout téměř všechny hlavní památky pohodlně za jeden den.

Začněte na stanici metra Lancaster Gate (0/11 km). Přejděte Bayswater road a jste v Hydeparku. Jděte parkem po cedulkách Diana’s memorial fountain. Dostanete se k jezerům. Procházkou podél vody dojdete k mému oblíbenému baru The Serpentine Bar&Kitchen. Když je teplo, dávám si Pimm’s. V zimě mi stačí obvykle káva. Určitě tady chvíli poseďte, kochejte se výhledem a užijte si ten klid, i když jste téměř v centru města (2/11 km)

Vydejte se přes Hydepark Corner ven z parku, přejděte křižovatku a projděte pod Wellington arch (Wellingtonův oblouk) a pokračujte Green Parkem směrem k Buckinghamskému paláci (3,5/11 km). Po ulici The Mall pokračujte na Trafalgar square. Tady můžete obvykle posedět na schodech s nějakým menším obědem do ruky nebo navštívit galerii. (4,7/11 km).

Z náměstí se vydejte dolů po Whitehallu, cestou potkáte i Downing Street. Zhruba za 800 metrů uvidíte Big Ben. Nezapomeňte zaběhnout i k Westminsterskému opatství. (6/11 km)

Přejděte Westminster bridge a hned za mostem sejděte dolů na nábřeží k London Eye. Jestli máte čas a chuť, vystůjte si frontu na “oko”. Výhled určitě stojí za to. Koupit se dá samozřejmě i “předbíhací” vstupenka, ale ta stojí zhruba dvojnásobek.

Po nábřeží půjdete po promenádě The Queen’s Walk. Cestou potkáte spoustu zajímavých restaurací a barů. Když budete mít štěstí, připlete se vám do cesty taky nějaký food festival. Neváhejte zastavit a oddechnout si.

Most, která stojí před rádoby velkou továrnou s komíny znáte nejspíš z Harryho Pottera. Jmenuje se Millenium Bridge a továrna je galerie Tate Modern. Vy ale běžte ještě kousek za most a odívejte se na Shakespearovo divadlo The Globe (8,4/11 km).

Potom se vraťte k Millenium Bridge, přejděte Temži a za dalších 600 metrů budete u katedrály Sv. Pavla. Jestli máte hlad, můžete zajít na oběd do Coppa clubu nebo navštívit restauraci Jamieho Olivera.

Po Cannon Street a Lower Thames street dojdete až na nábřeží odkud se vám otevře výhled na Tower Bridge a Tower of London. Cestou si na protějším břehu nezapomeňte vyfotit křižník Belfast. Pokud jste blázni do lodí, můžete se na něj podívat. Pokud jste došli až sem, máte celou procházku za sebou. (11/11 km)

Jestli Vás nebolí nohy dostatečně a máte čas, nasedněte u Toweru na loď a vyrazte ještě na krátký výlet do Greenwiche. Plavba trvá kolem 15 minut. Doporučuji využít služeb Thames Clipper. Lístek můžete zaplatit i pomocí oyster card.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply