Ze života

Kuchyňský wishlist

Kdybych letos měla vypíchnout highlight mé kuchařské sezony, bude na špici určitě nová kuchyně. Těším se na ni už dva roky. Plánuji, vymýšlím, kreslím, hledám spoustu inspirace na netu, aby moje vymazlená kuchyně byla prostě kuchyně s velkým K. Protože ale čekám, že ji “dostanu” až tak k Vánocům, ušetřím Vás zatím spousty plánovacích detailů, nákresů a tipů, na co si dát při plánování kuchyně pozor. Ale prozradím Vám, co mi určitě nebude chybět…

Kuchyně v bytě, kde bydlíme, je zařízená opravdu prakticky. Vše důležité mám vždy po ruce. Bohužel jak to bývá v malém bytě, její velikost (asi 5 metrů čtverečních) není zrovna ohromující a občas si myslím, že když přinesu ještě jeden nový pytlík s kořením nebo zapékací misku, kuchyně exploduje.

Ta nová bude mít necelé 5×3 metry. A to už je solidní kuchyňka. Bude určitě do tvaru U. Ale asi ne tak, jak byste si kuchyni do účka představili. Celá kuchyně bude totiž postavená po obvodu místnosti s jednou stranou otevřenou do obýváku a jídelny. Takže budu muset uklízet ještě víc než doteď :D.

A co mi tedy nebude chybět?

 1. ROBOT I když jsem vždycky snila o Kitchen Aidu, stojí mi v kuchyni zatím Masterchef Gourmet od Tefalu. Nemůžu říct, že by to tenkrát byla špatná investice. K samotnému robotu byla i spousta dalšího příslušenství – odšťavňovač, mixer, mlýnek na maso. Ten jediný jsem taky použila. Na takové to běžné domácí popečeníčko by Tefal určitě stačil i dál. I když při zadělávání kynutého těsta se docela klepe. Bohužel moje nároky jsou už trochu někde jinde. Proto budu ještě chvíli přemýšlet a pročítat recenze (v lepším případě ho někde vyzkouším), ale stejně to asi vyhraje Kitchen Aid Artisan.
 2. PLECH NA MUFFINY Koupím si konečně pořádný plech na muffiny. Ten od Kitchen Aid se mi líbí, protože jsou to dvě menší formy po šesti, takže půjdou využít i odděleně. Třeba na egg muffiny. Navíc má forma nepřilnavý povrch, hliníkovou antikorozní úpravu, neobsahuje PFOA a PTFE. Slibuje dobré vedení tepla a snadné čistění. Na Kulině se sada 2 kusů dá pořídit kolem tisícovky.
 3. NÍZKÝ LITINOVÝ PEKÁČ Jeden litinový hrnec už doma mám. Vede skvěle teplo, dobře se udržuje  a když je potřeba, v pohodě ho využiju i jako pekáč do trouby. Podle toho, co obvykle vařím, vím, že bych ale spíš využila nižší variantu. Rozmýšlím se mezi hrnci od Le Creuset a Staub.
 4. NOŽE Určitě budu potřebovat nože. Doma jich je sice plný šuplík, ale pořádné jsou jen tři. Ono to tak nějak stačí, ale když už pěkná kuchyně, tak jí i ty nože budou slušet. Jen absolutně nevím značku a zatím nemám promyšlený ani způsob uložení. Na lištu, do bloku, do šuplíku? Ráda si poslechnu Vaše rady….
 5. MĚDĚNÝ HRNEC NA VÝVAR Hrnec, který bude mít aspoň 8 litrů. Aby se v něm dal udělat pořádný vývar nebo kotel pho pro celou rodinku. Měď by se mi fakt líbila, ale z těch cen mám vždy malý infarkt, takže to asi vyhraje nerez. Ale víte jak, wishlist.
 6. MINI PÁNVIČKY LODGE Mini pánvičky na servírování snídaní, dezertů, koláčů vyrbí značka Lodge. Poprvé jsem je viděla na instagramu u kluků ze Symmetry Breakfast. A moc se mi líbily. Mají v průměru zhruba 10 centimentrů. Jsou z litiny, takže na nich můžete nejen servírovat, ale i vařit. Jediným problémem zůstává, kde je sehnat v Evropě.
 7. FOOD PROCESSOR Tyčový mixer i sekáček je u nás v permanenci a občas už maličko nezvládá. Proto ho určitě nahradím kvalitním food processorem, který se nezalekne ani plechu pečených lískáčů a v mžiku vytvoří skvělou domácí nutelu.
 8. MÍCHACÍ MÍSY Mísy, ve kterých by se dalo něco umíchat, mám doma v podstatě ten dvě. Malou a velkou. A to nestačí. Protože v kuchyni bude víc polic než skřínek, nechci kuchyni zarovnat plastovýma mísama rozličných barev a radši investuji do tří nebo čtyř keramických/porcelánových.
 9. SKLENĚNÉ SKLADOVACÍ NÁDOBY Miluju oříšky a nesnáším moly. Moly ale taky milují oříšky. Taky řýži, těstoviny, mouky a vlastně vše, co se dá skladovat ve spíží. Proto jsem už loni začala celkem důsledně přesypávat všechny ingredience do plastových nádob. Plast mi ale moc nevyhovuje. Proto mám seznam těch skleněných ikeových na klip v různých velikostech.
 10. DORTOVÝ STOJAN MOSSER O tenhle stojan píšu Ježíškovi už druhý rok. Zatím jsem nebyla tak hodná. Nebo spíš Ježuch neumí nakupovat na Amazonu, protože v českých krajích jsem tenhle stojan ještě nepotkala.
 11. LÁTKOVÉ UBROUSKY A UBROUSKOVÉ KROUŽKY Ubrousky doma moc nepoužíváme. Vlastně ani nemáme a když už má přijít návštěva, koupíme papírové. Já jsem ale zamilovaná do představy takových těch “old fashioned” večeří, kdy se celá rodina sejde u stolu, vypne televizí, jí a povídá. A látkové ubrousky tuhle moji představu dokreslují. Zatím přesně nevím, jaké pořídím, jestli čistě bílé nebo se pustím do vzorů. Nakonec můžu být i trochu šikovná a doma spíchnout originály, která jen tak někdo nemá.
 12. SADA PŘÍBORŮ Příborů máme doma jen šest. Takže pokud přijde na návštěvu osm lidí, musí být fingerfood. Honza je na příbory trochu “zatíženy”. Bude v šuplíku přehrabovat tak dlouho, dokud nevytáhne vidličku, která mu pěkně sedí do ruky. Taky to nesmí být žádný lehký šméčko, ale pěkný kus kovu. Proto volím příbory značky WMF.
 13. KARAFY EVA SOLO Na karafy jsem zase ujetá já. Sice je doma vůbec nepoužíváme, ale mě se to líbí. Tyhle od Eva solo mají navíc barevný neoprenový kabátek, takže vychlazenou vodu by měly udržet delší dobu.
 14. MĚDĚNÉ, KERAMICKÉ, PLECHOVÉ DÓZIČKY A vůbec dózičky všech tvarů, barev a velikostí. Na koření, na nesmysly. Protože já mám ráda všechno takové plné a zabydlené. (Honzu trefí šlak, až si to přečte 😀 )
 15. LITINOVÁ PLOTÝNKA Vedle grilovací pánve (aby maso mělo konečně proužky) chci pořídit i pořádný plech, nebo chcete-li plotýnku, která přežije klidně i pár minut na otevřeném ohni.
 16. MRAMOROVÝ PODNOS NA DORT No jo, na ty dortové podnosy jsem taky ujetá…

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply