A zase je tady pavlova. O její historii jsem se na blogu už určitě zmínila, a kdyby ne, tak čtěte dál. Pavlova je původem australský nebo novozélandský dezert (obě země se o autorství přou :D) pojmenovaný po ruské baleríně Anně Pavlovové, která se během svých návštěv v roce 1926 a 1929 stala inspirací pro tento dortík. Jedná se o dort z upečených našlehaných bílků, který se po vychladnutí naplní šlehačkou a čerstvým ovocem. Svým tvarem tak připomíná baletní sukýnku tutu.
A jak by měla správná pavlova vypadat, když ji upečete? Kromě bílého povrchu (záleží jak vaše trouba peče) by po zanoření vidličky měla krusta příjemně křupnout. Vnitřek by měl zůstat gumový, připomínající bonbony marshmallow. Takže jestli pavlova křupne celá, znamená to, že jste pekli až moc.
Tentokrát jsem sladké korpusy naplnila velmi lehkým krémem z marakuji. Je to takový zjednodušený krém diplomat. I když je jeho příprava trochu delší (na suroviny i čas), není složitý a jeho přípravu podle receptu lehce zvládnete. Nebudete litovat 🙂
1 dort o průměru 21 cm
Příprava: 1,5 hodiny korpusy (pokud pečete všechny najednou) + 30 minut příprava krému +3 hodiny chlazení
3 sněhové korpusy:
- 225 g bílku
- 375 g krupicového cukru
- 3 lžíce kukuřicneho škrobu
- 1,5 lžíce vinného bíleho octa
Bílky dejte do mísy a začněte šlehat na mírné otáčky. Když začnou bílky pěnit, přisypávejte po částech cukr. Zvyšte otáčky a z bílků vyšlehejte tuhý sníh. Nakonec vmíchejte vinný ocet a kukuřičný škrob.
Troubu dejte předehřát na 150°C.
Vezměte tři stejné plechy, abyste mohli všechny tři korpusy péct zároveň v troubě a vyložte je pečícím papírem. Aby byly korpusy stejně velké, je dobré si ze spodní strany pečících papírů obkreslit kolečko, například podle talíře. Moje pavlova má 21 cm v průměru.
Sníh rovným dílem rozdělte na pečící papír. Rozetřete tak, aby uprostřed korpusu zůstala malá prohlubeň, tak 1-2 cm, a boky můžou být vyšší.
Dejte do vyhřáté trouby. Hned po vložení korpusů teplotu trouby stáhněte na 115°C. Pečte 80 minut. Troubu během pečení NEOTVÍREJTE!
Po uplynutí doby pečení korpusy vyndejte z trouby a nechte zcela vychladnout.
Před podáváním pavlovu naplňte krémem. Nedoporučuji to dělat moc dlouho dopředu. Krém totiž způsobí, že pavlova provlhne.
Marakujový krém:
- 4 žloutky
- 40 g vanilkového pudinkového prášku
- 200 ml mléka
- 80 g cukru
- 40g másla
- 200 ml marakujového pyré (pokud nepoužijete čerstvou dužinu, hotové pyré koupíte v Makru nebo na různých eshopech)
- 500 ml 35% smetany ke šlehání
Žloutky dejte do misky společně s pudinkovým práškem a 100 ml mléka. Směs důkladně promíchejte, aby se spojila.
Do hrnce dejte zbylé mléko, cukr a máslo. Zahřívejte dokud se máslo s cukrem nerozpustí. Potom do hrnce přilijte vaječnou směs. Za stálého míchání nechte směs zhoustnout. Jakmile se tak začne dít, přilijte marakujové pyré. Míchejte do úplného zhoustnutí.
Krém sundejte z plotny a přikryjte potravinovou folií (tak, aby se folie dotýkala krému) a nechte zcela vychladnout.
Vychladlý krém ručním šlehačem důkladně prošlehejte. Ve vyšší nádobě ušlehejte studenou šlehačku. Jednu polovinu šlehačky odeberte a zatím nechte stranou. Druhou polovinu ručně pomocí stěrky vmíchejte do krému. Pracujte pomalu a šlehačku do krému jakoby “překládejte”.
Hotový krém dejte na 30 minut do lednice, potom s ním naplňte pavlovu.
Pavlovu plňte podle vzoru korpus – marakujový krém – šlehačka. Vršek pavlovy polijte dužinou ze dvou plodů marakuji a ozdobte čerstvým ovocem.
Na ozdobu:
- Ostružiny, marakuja, jahody, borůvky, kokosové chipsy
No Comments