POLENTOVÉ PLACIČKY S HOUBOVÝM SOTÉ

Mám ráda návštěvy. A ještě radši vymýšlím, co dobrého pro návštěvu uvařit. Takové moje soukromé domácí Prostřeno. Během jara a léta mám ráda tvarohové pomazánky, rozhudu a tak podobně. Na podzim jsou na stole paštiky a ovocné chutney. Ale co se zimou? Z chlebíčků a jednohubek jsme všichni otrávení ještě po svátcích. Zahrádka je unavená, pod sněhem, a moc inspirace nám teď taky nenabídne. 

Polenta se u mně od podzimu těší velké oblibě. Zkouším ji na různé způsoby a už jsem zjistila, že houby jí vyloženě svědčí. Místo kaše jsem ji tedy dala nějaký tvar a osmažila ji na pánvi. Oproti klasickým jendohubkám to byla příjemná změna. Na talířku totiž nezbyla ani jedna. 

porce: 8 – 10 placiček

příprava: 40 min + chladnutí

  • 100 g instantní kukuřičné polenty
  • 200 g žampionů nebo jiných čerstvých hub
  • 1 lžíce citronové šťávy
  • 50 ml smetany ke šlehání
  • cibule
  • česnek

Polentu připravte podle návodu a nechte zchladnout. Nezapomneňte dobře dochutit solí a pepřem.

Studenou polentu rozdělte na 8-10 kuliček. Rozplácněte je dlaní nebo vidličkou tak, abyste dostali pěkné placičky vysoké 1 – 1,5 centimetru. Placičky smažte na rozpálené pánvi a oleji dokud se na jejich povrchu neobjeví pěkná zlatohnědá krusta.

Teď připravte houbové. Cibuli nakrájejte na velmi drobno a smažte na pánvi dohněda. Česnek rozdrťte a přidejte do dánve k cibuli. krátce promíchejte. Jen tak, aby se česnek rozvoněl. Houby můžete, ale nemusíte oloupat. Nakrájejte je na větší kousky a přihoďte k česneku s cibuli. Několik minut restujte, důkladně míchejte, aby se nic nepřipálilo. V případě potřeba přidejte trochu vody na podlití. Když vám houby přijdou dostatečně měkké (u mně asi po 5-ti minutách), zalijte smetanou a nakonec zakápněte citronovou šťávou. Podle potřeby okořeňte.

Houbovou směs servírujte na polentových placičkách. Můžete ozdobit ještě opraženou slaninou nebo kouskem petržele.

Print Friendly

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

five × three =